ציפוי חרסינה לשיניים- תהליך הטיפול

כתרי חרסינה

ציפוי החרסינה ידוע גם בשמו המקצועי כ- LAMINATES או VENEER, הוא ציפוי זעיר(כמו עדשת מגע)העשוי מחרסינה כגון E-MAX או חרסינה פלדספטית, כאשר הציפוי מיוצר באופן אישי לכל מטופל.


תחילה, מסירים שכבה דקיקה מחזית השיניים הקדמיות (0.3-1 ממ), לוקחים מטבעים של השיניים המושחזות ויוצרים מודל שנשלח למעבדה. הטכנאי במעבדת השיניים עובד על הליך יצור הציפוי עבור המטופל בהתאמה אישית, ולאחר שהגיעו ציפויי החרסינה מהמעבדה, מדביק רופא השיניים את ציפוי החרסינה כך שהחיבור של ציפוי החרסינה לשן הוא חזק ביותר .

התניות לציפוי חרסינה:

● שינוי צבע השן- ניתן לשנות את צבע השן ולקבל שן בהירה,שקופה בקצה, בהתאם לצבעים ולשקיפות של המשנן הסמוך.
● להאריך שיניים שחוקות.
● שינוי גודל וצורת השיניים בקשת.
● תיקון שברי שיניים.
● החלפת שחזורים(סתימות) נרחבות בשיניים קדמיות.
● שיניים לא אחידות.
● ניתן לתקן את מנח השיניים (שיניים עקומות).

לעיתים ציפוי החרסינה משמש כחלופה לכתר, למעשה, ציפויי החרסינה שמרניים יותר מכתרים עקב שמירה על חומר השן. הטיפול אינו מומלץ במקרים בהם יש להסיר חלק ניקר מהשן על מנת להגיע לתוצאה אסתטית. מצב זה עלול לפגוע בשן בצורה בלתי הפיכה, יש לבחון כל מקרה בקפדנות על מנת להבטיח תוצאה ארוכת טווח.

מהלך הטיפול :

  • שלב 1 – פגישת יעוץ ואבחנה

במהלך פגישת הייעוץ דר סטפן יבצע תאום ציפיות מול המטופל ויבדוק יחד עם המטופל לאילו תוצאות הוא מעוניין להגיע, לאחר תאום ציפיות הרופא יציג את האפשרויות העומדות לרשות המטופל ואופן הטיפול, כדי להגיע לתוצאות מיטביות חשוב שבכל שלבי הטיפול תהיה תקשורת טובה בין המטופל לרופא המטפל. לבסוף המטופל עובר סדרת צילומי פנים אשר נשלחים לטכנאי השינים לביצוע גילוף אבחנתי משעווה.

  • שלב 2 – הדמיה

בשלב זה נלקח מודל הגבס האבחנתי שיצר טכנאי השיניים על פי דרישת הרופא, מודל זה מועבר לפה המטופל בעזרת מפתח סיליקון שהוכן מבעוד מועד. לאחר התקשות החומר, המטופל יכול להתרשם מהתוצאה הסופית המיוחלת ולהחליט יחד עם הרופא אם התוצאה האסתטית תואמת את ציפיותיו. שלב ההדמיה הוא קריטי ביותר ואסור בשום אופן לוותר על שלב זה, במידה וציפוי החרסינה הסופי הוכן והודבק ללא שלב ההדמיה אין אפשרות לחזור ולתקן .

  • שלב 3 – השחזת השן ולקיחת מידות

על אף שציפויי החרסינה מאוד דקים צריך לקחת בחשבון כי הציפוי מוסיף מעט נפח לשן. ככלל, ההשחזה היא שמרנית מאוד ונעה בין 0.3-1 מ”מ. קיימים ציפויים ייחודיים ומאוד דקיקים המגיעים ל 0.3 מ”מ כגון ציפוי ה-LUMINEERS או ציפוי E-MAX, חשוב לזכור כי ישנם מעט מאוד מקרים בהם לא נדרשת השחזת השן כלל. לאחר ביצוע ההשחזה הרופא ייקח מטבע של השחזות השיניים וישלח אותם לטכנאי שיניים לביצוע ציפויי החרסינה .

  • שלב 4- הדבקת ציפויי החרסינה

לאחר שציפוי החרסינה מגיע ממעבדת השיניים ולפני הדבקתם, תידרש בדיקת הציפויים בפה המטופל. במידה והמטופל אישר את התוצאה הסופית- ידביק הרופא את הציפויים עם דבק קבוע. שלב הדבקת הציפויים מורכב ביותר ודורש מיומנות גבוהה. כמו כן,חשוב לזכור כי לא ניתן להדביק את הציפויים עם דבק זמני.