חריקת שיניים

 

תופעת חריקת השיניים או בשמה המקצועי תופעת הברוקסיזם קוראת לרבים מאיתנו מבלי שנשים לב. תופעת חריקת השיניים והידוק הלסתות מתרחשת בעיקר בשעות הלילה תוך כדי שינה. התופעה עלולה לגרום לכאבי ראש, כאבים במפרק הלסת ושרירי הלעיסה, כמו כן חריקה והידוק שיניים עלולים לגרום לשחיקת השיניים ולשבירתם. סד לילה דנטלי, המותאם אישית לכל מטופל על ידי רופא השיניים, נותן למטופלים פתרון יעיל ושמרני לטווח ארוך.

 

 

ההשלכות של הידוק וחריקת שיניים

בזמן חריקת שיניים מופעלים כוחות לעיסה בלתי מבוקרים, כוחות אלו גורמים לפעילות יתר של שרירי הלעיסה, פעילות מוגברת ולא מבוקרת של שרירי הלעיסה גורמת לשחיקת השיניים, השחיקה גורמת לאבדן רב של חומר השן, וכתוצאה מכך השיניים נהיות קצרות יותר. התקצרות השיניים גורמת לפגם אסתטי ופונקציונלי .

חריקת השיניים עלולה לגרום לשברים בשחזורים(סתימות), כתרים ואף לנזק בלתי הפיך לשתלים דנטליים.
בעיות נוספות העלולות להיגרם בעקבות שחיקת שיניים כגון כאבים של שרירי הלעיסה, בעיות במפרקי הלסת וכאבי ראש.

 

 

מתי נדרש טיפול

טיפול בהידוק וחריקת שיניים נדרש במצבים בהם יש צורך בבלימת הנזק הנגרם לשיניים כתוצאה משחיקתן. חריקת שיניים לא מצריכה טיפול בקרב מטופלים שחריקת השיניים במהלך הלילה מופיעה בתדירות נמוכה. במקרים אלה לא נגרם נזק לשיניים ולכן לא נדרש טיפול. חשוב לאבחן את התופעה ולהעריך אם יש צורך בטיפול או להסתפק במעקב.

סימנים לנזק המצריך טיפול:

  • השיניים מתקצרות לאורך השנים.
  • שבירות בשכבת האמייל בצוואר השן.
  • הופעת כאבי ראש בעיקר בשעות הבוקר.
  • קשיחות ועייפות שרירית בבוקר.
  • כאב במפרק הלסת ,הגבלה בתנועת הלסת.

 

 

דרכי טיפול

סד לילה הוא הטיפול השמרני והנפוץ ביותר לתופעת חריקת השיניים. סד הלילה עשוי מפלסטיק שקוף, קשה או רך בהתאם לצרכים של המטופל. הסד מורכב על אחת הלסתות בזמן השינה, התפקיד העיקרי של סד הלילה הוא למנוע המשך שחיקת השיניים, והרפיית שרירי הלעיסה .
בנוסף סד הלילה משמש את רופא השיניים ככלי אבחנתי שיביע את היקף וחומרת חריקת השיניים .
דרך נוספת לטיפול בשחיקת שיניים ייתכן שילוב של טיפול תרופתי להרפיית שרירי הלעיסה, טיפול נפשי ברמות שונות ואף מעבדת שינה לשלילת דום נשימה בשינה.

במקרים בהם יש פגיעה משמעותית באורך השיניים ובשלמותם כתוצאה מהשחיקה, ייתכן שיהיה צורך בטיפול מורכב של שיקום הפה על מנת להחזיר את המנשך לקדמותו .