כתרים

אחד מהתחומים הנפוצים ביותר בשיקום הפה הוא שיקום שיניים על ידי הכתרים, רבים מאיתנו הגיעו לנקודה בה השן זקוקה לשיקום, הסיבות לכך מגוונת החל מהרס כותרת השן כתוצאה מעששת או לחלופין  שיניים שטופלו לצורך אסתטי בלבד.

הכתר הוא יחידה מלאכותית שנועדה לשמש כמגן לשן חלשה בנוסף הכתר מהווה פתרון אסתטי במיוחד במקרים בהם השן נפגעת בצורה קשה, למשל – בעקבות ריקבון מתקדם או שבר כתוצאה מחבלה. בחלק מהמקרים הכתר יהיה המוצא האחרון של שיקום שן במצב קשה.

סוגי כתרים לשיניים

כתר חרסינה מאוחה במתכת

כתרי חרסינה מאוחה במתכת מבוצעים כבר עשרות שנים. זהו כתר העשוי משכבה של מתכת אשר מצופה בחרסינה, כתרי חרסינה מתכת זולים יותר ופחות אסתטיים. החיסרון העיקרי של כתר זה, הוא המתכת שמכיל הכתר ולעיתים ניתן לראות את פס המתכת משתקפת מתחת לחרסינה ועם הזמן כתוצאה מנסיגת החניכיים משתקפת המתכת ויוצרת אזור כהה בגבול החניכיים .

 

כתרים ללא מתכת

כתרים ללא מתכת, מהווים היום פריצת דרך חדשה בתחום. כתרים אלו משחזרים בצורה אידיאלית את צורת השן ומקנים לה מראה מאד טבעי. כתרים על בסיס חרסינה או זירקוניה “ידידותיים” לחניכיים, ואינם גורמים לדלקות או לתגובות אלרגיות בחניכיים. הם בעלי חוזק רב וניתן לבצע באמצעותם גם גשרים המכילים מספר שיניים מחוברות.

 

 

כתר זירוקניה

בשנים האחרונות תופסת תאוצה רפואת שיניים ללא מתכות, ובהקשר זה כתרים ללא מתכת. הכתרים במשפחה זו עשויים מזירקוניה וחרסינה עליהם, חרסינה דחוסה, או זירקוניה טהורה(כתר מונוליטי) המכונים גם כתרי פרטאו. כתרים אלו נחשבים לאיכותיים ביותר, ומיוצרים בעזרת סריקה דיגיטלית ומחשב להשגת דיוק וחוזק, וכן מראה טבעי יותר של הכתר.

 

 

 

 

 

 

כתרי חרסינה

כתר חרסינה כגון E-max הוא כתר שעשוי מחומר אחד בלבד בשמו המקצועי כתר מונוליטי. יתרונו העיקרי הוא באסתטיקה הגבוהה המתקבלת: מבחינת הצבע,מבחינת השקיפות ומבחינת הדמיון לשן

הטבעית. כתרי חרסינה מתאימים יותר לשיקום שיניים קדמיות. וקיימים במספר רב של גווני חרסינה, ברמות שקיפות שונה וברמה אסתטית שונה. חרסינה זו מספקת את האסתטיקה הטבעית ביותר יחד עם חוזק ועמידות לטווח ארוך .

 

ציפוי שיניים

ציפוי החרסינה ידוע גם בשמו המקצועי כ-LAMINATES  או VENEER, הוא ציפוי זעיר(כמו עדשת מגע) העשוי מחרסינה (E-MAX  או חרסינה פלדספטית), כאשר הציפוי מיוצר באופן אישי לכל מטופל.

תחילה, מסירים שכבה דקיקה מחזית השיניים הקדמיות (0.3-1 ממ),לוקחים מטבעים של השיניים המושחזות ,יוצרים מודל

שנשלח למעבדה , הטכנאי במעבדת השיניים עובד על הליך יצור הציפוי עבור המטופל בהתאמה אישית. לאחר שהגיעו ציפויי החרסינה מהמעבדה, מדביק רופא השיניים את ציפוי החרסינה לשיניים כך שהחיבור של ציפוי החרסינה לשן הוא חזק ביותר .

 

 

חשוב לדעת:

  • הצעה זולה מאוד מחשידה לאיכות נמוכה מאוד של הכתר, מבחינת הדיוק ו/או מבחינת איכות החומרים. בין היתר, לאחר כמה שנים, אם תהיה נסיגת חניכיים וריקבון מתחת לכתר, המצב יהיה קשה בהרבה לתיקון, אם בכלל יהיה ניתן לתקן… וכמובן יקר יותר מאשר אם הייתם מראש בוחרים מרפאה איכותית וכתר איכותי.
  • שוק כתרי השיניים פרוץ לחלוטין. רבים מהם מיובאים מסין ללא פיקוח של משרד הבריאות. ולא ניתן לדעת איזו מתכת מכניסים לכם לפה, והאם היא מכילה רעלים. דעו מאין הכתר שלכם מגיע לפני שהחלטתם להתחיל בטיפול.
  • גם הכתר האיכותי ביותר עלול לגרום לדלקות חניכיים ואף חשש לריקבון חוזר מתחת לכתר אם ההיגיינה האוראלית של המטופל הינה לקויה (למשל צחצוח לא נכון ולא מתאים, הימנעות מטיפולי שיננית לפחות פעמיים בשנה וכולי), ובתזונה עתירה בפחמימות וסוכרים ועוד.