סד ספורט

על פי מחקרים כ 30% מהפציעות במהלך פעילות ספורטיבית מערבות את חלל הפה (שיניים, שפתיים, החניכיים והרקמות התומכות), פגיעות אלה עלולות להסתיים בכאב ואף ובנפיחות מקומית אשר מצריכה בדיקה ומעקב אצל רופא השיניים.

חבלות בשיניים, המתרחשות בדרך כלל כתוצאה מעיסוק בענפי הספורט  בהם יש מגע רב ולעתים אלים בין השחקנים כגון- אגרוף, פוטבול, הוקי, קארטה וג’ודו ואף עיסוק בתחביבים כגון- רכיבה על אופניים ומשחקי הכדור למיניהם. לעוסקים בפעילות ספורטיבית  סיכויים לנזק במשנן הקדמי הם גבוהים ביותר מה שעלול לגורר אחריו טיפולים דנטליים שמסתכמים בעשרות אלפי שקלים. עקב כך, ארגוני הספורט של ענפי הספורט השונים בארה”ב ובאירופה מחייבים שימוש בסד ספורט (מגן פה) על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים לחלל הפה והשיניים. בישראל המודעות הולכת וגוברת בקרב מתאמנים בענפי הספורט השונים אך בשלב זה אין הנחיות ברורות בנושא סדי ספורט. יש לקוות כי איגוד הספורט הישראלי יוציא הנחייה שתחייב שימוש בסדי ספורט על מנת למנוע נזק למתאמנים רבים ברחבי המדינה .

מהו סד ספורט ?

סד ספורט הוא מכשיר פשוט ונוח שמותאם לכל ספורטאי באופן אישי, סד הספורט נח על השיניים העליונות ועל החניכיים הסובבות אותן. הסד עשוי פלסטיק גמיש למחצה ,כמעט אינו מורגש ואינו מפריע להתנהלות התקינה או לבליעת רוק. למרות גמישותו, מדובר בחומר חזק ועמיד מאוד .בעת ספיגת חבלה, עוצמת המכה מתפזרת על פני כל השיניים וכך נמנעת פגיעה חמורה באחת מהשיניים הקדמיות. במקרים בהם החבלה חמורה, יתכן שיגרם נזק לשיניים אך הנזק יהיה קל הרבה יותר מאשר ללא הגנת סד הספורט.

תהליך ייצור סד הספורט

ייצור סד והתאמתו לשיניים נעשית בהליך פשוט המצריך שתי פגישות – באחת, לוקח הרופא מטבע(מידה) כדי ליצור תבנית מדויקת של הפה. טכנאי השיניים יוצר על פי המידה את הסד האישי ובפגישה הבאה הרופא מוסר את הסד יחד עם מספר הנחיות לשמירה על הסד. הסד מגיע בשלל דוגמאות שונות: שקוף, צבע אחיד, צבעים משולבים בהתאם לצבעי הקבוצה שאוהדים, וסדים עם לוגו הקבוצה ואף שם בעל הסד .