רפואת שיניים זעיר פולשנית

ברפואה המודרנית רווחת כיום גישה חדישה ופורצת דרך- רפואת שיניים זעיר פולשנית (Minimally Invasive).מטרתה,לשפר ולייעל את הטיפולים, ובכך להפחית את סיבלו של החולה. לדוגמה, ניתן היום לבצע החלפת מסתם הלב באמצעות צנתור ללא פתיחה של בית החזה, והדוגמאות לגישה הזעיר פולשנית (Minimally Invasive Surgery) ברפואה עוד רבות. כיום, גם ברפואת שיניים קיימת מגמה ברורה להפחתת הסבל של המטופל, ולפיתוח גישות זעיר פולשניות.

טכנולוגיה חדישה ומתקדמת

זעיר פולשנית שואפת לשימור השיניים והחניכיים במצבן הטבעי לאורך שנים רבות, בשאיפה להגיע לגיל השלישי עם השיניים הטבעיות. רבים מהמטופלים לא מאמינים שזה בר ביצוע. אף על פי שישנם גורמים רבים הפוגעים בשיניים כגון: היגיינה אוראלית לקויה, צריכת סוכרים גבוהה, חריקת שיניים, הידוק שיניים ועוד. אין צורך להתייאש, הסוד לשמירה על שיניים בריאות טמון במניעה.

מהרגע שהשן הראשונה בוקעת בפיו של תינוק ישנה חשיבות רבה לפעול באמצעים המונעים התפתחות עששת. כלומר, בכדי לשמור על היגיינה אוראלית  יש לצחצח שיניים פעמיים ביום בצורה יסודית, אכילת ממתקים בכמויות קטנות זמן קצר לאחר אכילת ארוחה מסודרת, שימוש בפלואוריד (במשחת השיניים). הפלואוריד הוכח כגורם יעיל להפחתת  עששת בשיניים. ישנן מספר דרכים בהם ניתן לצרוך פלואוריד בצורה בטוחה: הוספת הפלאוריד למי השתיה, שימוש בלפלאוריד במשחת השיניים ומי פה המכילים פלאוריד. חשוב לזכור כי לפני תחילת שימוש במוצרים המכילים פלאוריד מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא השיניים ולבדוק מה הדרך המתאימה ביותר לצריכת הפלאוריד עבור אותו המטופל.

למרות שהפלאוריד מאוד יעיל בהפחתת הסיכוי לעששת, לא תמיד ניתן למנוע את היווצרות העששת בשיניים באופן מלא, ולכן ישנה חשיבות רבה ביותר בביקורת תקופתית אצל רופא השיניים. כשאנו מדברים על רפואת שיניים זעיר פולשנית הכוונה היא לטיפול המינימלי הנדרש באותו שלב בטיפול. למשל- במידה וישנה עששת (“חור”) בשן יש צורך לבצע שחזור (סתימה), השחזור יהיה מינימלי ככל האפשר על מנת לשמר את השן הטבעית לאורך זמן .

במקרים בהם העששת(חור) בשן מאד נרחבת וגדולה, וחלק נרחב מכותרת השן נהרס, לא יהיה צורך בכתר כיוון שברוב המקרים כתר יצריך ביצוע טיפול שורש ומבנה. לכן פעמים רבות על מנת להימנע מטיפול השורש- נעדיף את השימוש במילואה (inlay, onlay), המשלימה את השן בשיטה זעיר פולשנית. השלמת השן עם מילואה מחזירה לשן את האסתטיקה והתפקוד בצורה יעילה ביותר, טיפול זה קצר יותר ויעיל מאוד לטווח הארוך .

כיום בהרבה מקרים בהם ישנו חוסר של שן אחת או יותר , אנחנו נשתדל להימנע מביצוע גשרים נרחבים ונעדיף להשתמש בשתלים .בדרך זו אנחנו נמנעים מהשחזה ופגיעה מיותרת בשיניים הסמוכות למקום בו ישנו חוסר של שן אחת או יותר. השתלים הדנטליים הוכחו כפתרון טוב ויעיל להשלמת שיניים חסרות.

במקרים בהם ישנו חוסר של מספר שיניים וכאשר יש צורך בהתקנת מספר שתלים, אנו משתמשים בשיטת הדמיה ותכנון ממוחשב שעוזר לבצע את התהליך הכירורגית בצורה מאד מינימלית ובטוחה, תוך הפחתת הכאבים והטראומה הנלווים לעתים לתהליך התקנת השתלים.

במרפאתו של דר סטפן שאולוב הדגש הוא בביצוע טיפול המינימלי הדרוש והיעיל ביותר. אנו מאמינים שבדרך זו אנו חוסכים טיפולים חוזרים וסיבוכים מיותרים, אני סבור שאיכות הטיפול הרפואי יחד עם מניעה קפדנית מצד המטופל משפיעים על הישרדות השיניים בפה לאורך שנים.