שיננית- ניקוי אבן

האבנית מוכרת לנו בדרך כלל כשכבה של אבן שמצטברת בקומקום ,במכונת כביסה או על כל גוף חימום שמחמם את המים. סביב שכבת האבן שמצטברת נוצרים חלקים קשים שנובעים משקיעה של יונים מומסים במים.

הסרת אבנית וכתמים מהשיניים

שכבת האבנית בחלל הפה גם נוצרת כתוצאה ממינרלים ותוצרים שנמצאים ברוק ,ובמאכלים שונים שאנו צורכים. שילוב תוצרים אלה יחד עם חיידקים הנמצאים בחלל הפה יוצרים שכבת פלאק(רובד חיידקים). שכבה קשה זו נדבקת לשיניים, ומצטברת בין רווחי השיניים ונצמדת גם לחניכיים. עלינו להקפיד להסיר את שכבת האבנית בחלל הפה בדיוק  כפי שאנו מקפידים לנקות אבנית ממכשירי החשמל, וזאת על מנת להימנע מפגיעה בשיניים ובחניכיים.

האבנית מצטברת בעיקר בשיניים התחתונות, שם מתרכז הרוק והסביבה אידאלית להצטברות החיידקים ביתר קלות, בעיקר אם לא מקפידים על צחצוח יסודי ושימוש במברשות יחודיות המנקות החללים שבין השיניים. בעיה נוספת שהאבנית וההזנחה יוצרים היא תופעת ריח רע מהפה, ולכן ניקוי האבנית הוא טיפול נחוץ ויש לבצע אותו בתדירות מספקת על מנת להימנע ממחלות חניכיים מה שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה של כל טיפול.

 

 

מניעה וטיפול ברובד ואבנית

הסרת האבנית בשיניים מבוצע על ידי השיננית באופן קבוע. לכל מטופלת מותאמת תוכנית טיפול אישית על פי הצורך, ישנם מטופלים הזקוקים לטיפול כל שולשה חודשים עד חצי שנה וישנם כאלה שמגיעים להסרת אבנית פעם בשנה.

ניקוי אבנית נעשה באמצעות מכשיר המיועד לכך. הניקוי מבוצע באופן ידני בשילוב עם מכשירים אוטומטים. הסרת אבנית הוא טיפול  שחשוב להקפיד עליו כדי לשמור על בריאות השן לאורך זמן. לאחר הסרת האבנית השיננית תוודא שאופן הצחצוח הולם ותדריך את המטופל לצחצוח נכון ולא טראומטי.

במקרים מסוימים ישנו צורך בניקוי עמוק יותר המכונה בשפה המקצועית “הקצאות שורשים”, במקרה זה רופא השיניים יבצע בדיקה יסודית הכוללת צילומי שיניים. על פי הממצאים יאבחן את המטופל וידריך את השיננית לביצוע טיפול המתאים ביותר. במקרים בהם מטופל סובל מחניכיים ושיניים רגישות, ניתן לבצע אלחוש מקומי שימנע כל רגישות. על מנת לשמור על תוצאות הטיפול יש להקפיד לצחצח את השיניים בהתאם להוראות השיננית ולהגיע לביקורות על פי דרישתה.

כרופא שיניים מוסמך ברפואת שיניים מונעת בשיטת (ITOP(individually trained oral prophylaxis- אני סבור שמתן הדגש במניעת התפתחות מחלת חניכיים הוא חיוני ביותר, מטרת רפואת שיניים מונעת היינה להכווין וללמד המטופל כיצד לצחצח את השיניים באופן יעיל ולא טראומטי.

במרפאתנו מתמקדים בין היתר במתן הדרכה והכוונת המטופלים לצחצוח נכון ושימוש במברשות שיניים ייחודיות בעלות סיבים רכים וגמישים אשר מקטינים הסבירות לטראומה כתוצאה מצחצוח אגרסיבי, בשילוב של הדרכה בשימוש במברשות אינטרדנטליות (מברשות בין שיניות המסירות רובד בין השיניים).

 

 

                                                         בתרשים שלפניכם ניתן לראות כיצד מברשות אלו מסייעות לנו בהסרת הרובד המצטבר בין השיניים בצורה יעילה בהשוואה לחוט דנטלי או קיסם.