טיפול שורש

אם רופא השיניים קבע כי ישנו צורך בטיפול שורש עקב ריקבון בשורש השן או טראומה דנטלית אין כל סיבה לדאגה. מיליוני שיניים מדי שנה נשמרים בדרך זו, טיפול שורש תקין  מונע את הכאב “ומחייה את השן הפגומה “. ברוב המקרים ההליך מונע את עקירת השן ובכך,נמנע הצורך בהתקנת שתל.

טיפול שורש הוא הליך שגרתי בשן שהעששת שלה עברה את האמייל והדנטין והגיע לרקמת העצב המכונה בשפה המקצועית (מוך השן).כאשר העששת עמוקה, העצב נפגע, מה שגורם לדלקת בלשכת המוך ואף לכאבים חזקים. במהלך הטיפול הרופא יסלק את העששת ואת רקמת המוך הדלקתית, ותעלות השורש יעברו חיטוי יסודי ומילוי בחומר מיוחד. שן שעברה טיפול שורש יסודי, יכולה להישאר בפה המטופל ללא כאבים שנים ארוכות לאחר ביצוע הטיפול .

 

איך יודעים שצריך טיפול שורש?

להלן מספר מצבים שבהם יהיה צורך בטיפול שורש:

  •  כאב אקראי, בדרך כלל מעיר משינה המופיע בפתאומיות יכול להעיד על צורך בטיפול שורש.
  •  כאבים בעת לעיסה.
  • רגישות לשתיית מים קרים או חמים ,רגישות שנמשכת דקה או יותר .
  •  נפיחות בחניכיים בקרבת השן.
  • הפרשת מוגלה מהחניכיים בקרבת השן.
  •  כאב שנמשך מספר חודשים לאחר ביצוע סתימה עמוקה.
  •  תחושה ששן אחת גבוהה יותר מהשיניים האחרות.

**חשוב לזכור שישנם מקרים בהם נמק של מוך השן עלול להתרחש מבלי סימנים מקדימים וללא כאבים, גם במצבים אלו ישנו צורך בביצוע טיפול שורש.

 

 

טיפול שורש- תהליך

טיפול שורש מבוצע תחת אלחוש מקומי שלאחריו מולבש סכר גומי המאפשר בידוד מוחלט של השן מחלל הפה ובכך אינו מאפשר חדירה של חיידקים ורוק אל תוך השן במהלך הטיפול. הרופא מבצע חלל בתוך השן המאפשר גישה אל התעלות, התעלות עוברות ניקוי מכני של רקמת השורש וחיטוי יסודי של השורשים, כשלבסוף ממלאים את התעלות בחומר מילוי.

 

 

כאבים לאחר טיפול שורש

הופעת כאב או רגישות בשן לאחר ביצוע טיפול שורש הוא מצב שכיח, הרבה תלוי אם השן כאבה עוד לפני ביצוע הטיפול. במידה והשן כאבה קודם לטיפול הסבירות לכאבים גבוהה יותר גם לאחריו. הכאבים יכולים להמשך מספר ימים מגמר הטיפול שורש , במידה והכאב מחריף לאחר מספר ימים יש לפנות לרופא שיניים המטפל .

 

טיפול שורש חוזר(חידוש טיפול שורש)

לאחר ביצוע טיפול שורש השן עלולה לא להחלים כצפוי ,ועם הזמן עלולה להתפתח דלקת המלווה בכאבים ואף נפיחות , הדלקת נגרמת בדרך כלל כתוצאה מחדירת חיידקי

דרך סתימת השורש או לחלופין עקב מחיידקים שנשארו בתעלות השורש לאחר גמר טיפול השורש הראשוני במהלך חידוש טיפול השורש ישנו צורך לפנות את חומר המילוי ,יש לבדוק את השן ביסודיות תוך שימוש במשקפי הגדלה או מיקרוסקופ בשילוב עם תאורה מיוחדת במטרה לגלות תעלות נוספות או

אנטומיה חריגה של השן ,לאחר ניקוי וחיטוי השן , יש למלא ולאטום את התעלות בחומר מילוי ושחזור זמני של כותרת השן.

 

 

 

חידושים טכנולוגיים בטיפולי שורש

כיום נעשה שימוש במכשירים רוטטיביים ובחומרים חדישים בענף טיפולי שורש. חידושים אלה המאפשרים ריפוי של תהליכים דלקתיים ביעילות רבה . טיפול השורש נעשה תחת הגדלה באמצעות מיקרוסקופ קליני או משקפי הגדלה בשילוב תאורה ייחודית, מה שמאפשר ראייה טובה אל הדלקת והתעלות ובכך להעניק אבחנה וטיפול מדויק ביותר.

 

 

 

הפניית מטופלים למומחה לטיפולי שורש  

במקרים מורכבים במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את הסיבוכים שעלולים להיגרם במהלך הטיפול ולאחריו , ניתן להפנות המטופל למומחה לטיפולי שורש אשר עבר תקופת התמחות נוספת בביצוע טיפולי שורש מסובכים .

 

חשוב לדעת:

  • אם רופא השיניים קבע כי ישנו צורך בטיפול שורש עקב ריקבון בשורש השן או טראומה דנטלית אין כל סיבה לדאגה – מיליוני שיניים מדי שנה נשמרים בדרך זו!
  • במקרים מורכבים במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את הסיבוכים שעלולים להיגרם במהלך הטיפול ולאחריו, ניתן להפנות את המטופל למומחה לטיפולי שורש אשר עבר תקופת התמחות נוספת בביצוע טיפולי שורש מסובכים.